MMT060A815-G201
Mfr.Part #
MMT060A815-G201
Manufacturer
METZ CONNECT
Package/Case
Datasheet
MMT060A815-G201
Description
M12 PC BOARD INSERT, FEMALE, A-C
Stock
160
Manufacturer :
METZ CONNECT
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Cable Opening :
Color :
Black
Connector Type :
Insert, Female Sockets
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
4A
Fastening Type :
Features :
Board Guide, Insert Only, Requires Shell
Ingress Protection :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Feature :
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
5
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Orientation :
A
Primary Material :
Product Status :
Active
Shell Finish :
Shell Material :
Shell Size - Insert :
M12-5
Shell Size, MIL :
Shielding :
Unshielded
Termination :
Solder
Voltage Rating :
60V